Для підвищення комфорту експлуатації насосного обладнання на додаток до нього встановлюється автоматика для насоса. Завданням даних пристроїв є включення і виключення обладнання без участі людини, тобто, в автоматичному режимі. Пристрої автоматичного управління можуть застосовуватися абсолютно до будь-якого насосного обладнання, незалежно від його типу і області застосування.
Умовно прилади, що застосовуються для автоматизації водозабезпечення, можна розділити на наступні два види:
До простих пристроїв можна віднести механічні реле тиску, електронні контролери і реле тиску, поплавкові вимикачі і відмінність датчики рівня, реле протоки.
До складних відносяться всілякі частотні перетворювачі і системи управління на базі промислових програмованих контролерів.
Застосовуючи той чи інший вид автоматики, потрібно обов'язково мати на увазі особливості їх застосування, не враховуючи які, насосне обладнання може працювати некоректно, і замість комфорту від використання можна отримати навпаки зайвий клопіт.
Наприклад, встановивши в систему механічне реле тиску, обов'язково додатково встановіть поруч з ним гідроакумулятор, який буде згладжувати різкі скачки тиску в системі. Це пов'язано з тим, що механіка дуже чутлива до тиску, тому можуть відбуватися випадки, коли насос, набравши тиск в системі, відключиться по виставленому тиску, але так як з крана продовжить текти вода, це тиск відразу впаде до рівня тиску включення. Відреагувавши на це, автоматика насоса включить його знову. Таким чином, будуть відбуватися багато разів повторюються включення-виключення насоса. Мало того, що подібна ситуація знижує комфортність водоспоживання, вона вводить насос в критичний режим роботи, що в підсумку може призвести до виходу насоса з ладу.
До особливостей експлуатації електронних контролерів тиску можна віднести те, що в основному алгоритм їх роботи полягає у включенні насоса при падінні тиску в системі до певного значення, і в виключенні насоса при припиненні руху рідини в системі, тобто, по відсутності протоки. При цьому, щоб уникнути можливих частих включень-виключень автоматика налаштована таким чином, що після визначення відсутності протоки, вона ще відраховує деякий час, після якого вимикає насос. За цей час насос накачує в систему максимально можливий тиск, що може створити. Такий алгоритм поведінки не призводить до будь-яких неприємностей, якщо насос підібраний коректно і без «запасу». Якщо ж насос з якихось причин встановили більш потужний, ніж того вимагає система, то можливі випадки, в яких зайвий тиск буде негативно позначатися на системі водопостачання будинку, наприклад, з'являться течі, або вийдуть з ладу наявні в системі ущільнення.
Поплавкові вимикачі і різні датчики рівня не мають будь-яких особливостей у застосуванні. Єдине, на що варто звернути увагу, це те, що їх, як правило, в складних відповідальних системах встановлюють з дублюванням. Тобто, на випадок виходу з ладу основного пристрою є дублює або аварійне аналогічний пристрій, яке не дасть статися аварії і своєчасно відключить насоси.
Реле протоку включає насос, коли з'являється струм рідини в системі, і відключає його, коли струм рідини припиняється. Зазвичай воно не відчутно до положення в просторі, так як робочий орган, як правило, подпружинен. Однак, такі реле чутливі до забруднення. Тому, перед реле протоки рекомендують встановлювати сітчасті фільтри, що запобігають потраплянню великих часток в корпус пристрою.
Частотні перетворювачі та інші системи управління є складними технічними виробами. З цієї причини встановлення та налаштування таких пристроїв краще довірити фахівцям. Єдине, що необхідно врахувати, це достатню вентиляцію в приміщенні, де встановлені ці вироби, а також рівень вологості повітря, що не перевищує допустимого за технічними вимогами до цього виробу рівня. Не рекомендується встановлювати пристрої такого типу в непровітрюваних приміщеннях з підвищеною вологістю.
Сама по собі автоматика для водяного насоса, крім складних пристроїв, не є захистом насосного обладнання від різних шкідливих факторів, наприклад від надмірного перегріву або роботи при відсутності рідини. Тому спільно з автоматикою рекомендується встановлювати і пристрої, що захищають насос від таких несприятливих умов, як підвищений робочий струм, підвищені струми витоку, робота при «сухому» ході, надмірні перепади напруги, перекіс фаз і т.д. і т.п.
Уважно вибирайте виріб, уточнюйте необхідну інформацію у консультантів і постарайтеся знайти те пристрій і ту модель, які будуть відповідати конкретно поставленим завданням. Не завжди раціонально переплачувати гроші за складну автоматику, застосування якої в даній ситуації буде необгрунтовано. Часом, існує ряд рішень, коли краще купити прилади саме простого типу.